Here Is A List Of Candidates For Office In Shelton

Election Day is Tuesday, Nov. 7

Polls are open are open from 6 a.m. to 8 p.m.

Click this link to find your polling place.

Click this link to learn about voter identification.

Write down this number — 866-SEEC-INFO (866-733-2463) — and use it to report problems at the polls Nov. 7. This email — elections@ct.gov — is an option, too.

Here’s a list of candidates running for office in Shelton, the party line the person is running on, and whether he or she is an incumbent. Please note the ward races are open to people who live in those wards.

D = Democratic line

R = Republican line

MAYOR

Mark A. Lauretti — R (incumbent)

TREASURER

Raymond O’Leary — R (incumbent)

BOARD OF ALDERMEN

First Ward Aldermen
(vote for two)

Adam M. Heller — D

Anthony F. Simonetti — R (incumbent)

David Gidwani — R

Second Ward Aldermen
(vote for two)

Jason L. Jones — D

Kevin W. Kosty — D

Eric J. McPherson — R (incumbent)

Stanley J. Kudej — R (incumbent)

Third Ward Aldermen
(vote for two)

Patrick S. Jeanetti — D

Timothy D. Bristol, Jr. — D

Cris S. Balamaci — R (incumbent)

John F. Anglace, Jr. — R (incumbent)

Fourth Ward Aldermen
(vote for two)

Noreen M. McGorty — R (incumbent)

James M. Capra — R (incumbent)

BOARD OF APPORTIONMENT AND TAXATION
(vote for six)

Michelle C. Laubin — D (incumbent)

Steven G. Garalnick — D

Joseph J. Knapik — D (incumbent)

John A. Belden, Jr. — R (incumbent)

Michael A. Gaydos — R (incumbent)

Karen S. Battistelli — R (incumbent)

BOARD OF EDUCATION
(vote for nine)

David M. Gioiello, Jr. — D (incumbent)

Jose F. Goncalves — D

Amanda M. Kilmartin — D (incumbent)

Kate Kutash — D (incumbent)

Wayne L. Bragg — D

Kathleen T. Yolish — R (incumbent)

Anne H. Gaydos — R

Dr. Darlisa P. Ritter — R (incumbent)

Thomas R. Minotti — R (incumbent)

Mark S. Holden — R (incumbent)

PLANNING AND ZONING COMMISSION
(vote for three)

Ludwig Spinelli — D

Jimmy Tickey — D (incumbent)

Mark S. Widomski — R

Ruth M. Parkins — R (incumbent)

Anthony “Tony” Pogoda — R (incumbent)

PLANNING AND ZONING COMMISSION ALTERNATE
(vote for two)

Nancy Dickal — D (incumbent)

Ned Miller — R (incumbent)

LIBRARY DIRECTOR
(vote for two)

Louis J. Dagostine, III — D

James Geissler — R (incumbent)

Comments

There were no comments